SpolečnostZdravá duše

COVID

Je listopadový den. Obloha je zatažená – pravý čas na to, aby člověka přepadaly ponuré myšlenky. Celou situaci umocňuje koronavirová krize. Kladu si otázku, co všechno způsobí strach a jeho šíření napříč společností? Co si asi říká obyčejný občan tohoto státu, který je přehlcený protichůdnými informacemi z mediálních sítí? Cítí se osamělý? Jedno je jasné. Jeho život nebude již nikdy takový, jaký byl před útokem viru covid – 19 na tento svět, jeho svět.

Kdysi běžný, v jeho očích normální život byl kamsi odsunut a on musí naslouchat diktátu politických špiček státu, světa. Koho vlastně? Cítí se být jejich obětí. Čí obětí?

Každý den, hodinu, minutu ho přepadají pochybnosti, zda to, co se děje, je opravdové, skutečné. Byl situací donucen nasadit si masku, za kterou schovává veškeré své pocity. Může v té masce dýchat? Kdy ji bude moci strhnout a svobodně se nadechnout? Proč má pocit, že si ji musí nasadit, protože nemůže nikomu a ničemu důvěřovat? Jeho tvář, jeho výraz by ho mohl prozradit. Tvář je cestou k jeho srdci a to je v tuto chvíli zranitelné. Proto je potřeba masky.

Nejen jeho život se právě zastavil. To nečekal. Jeho život v tuto chvíli nenaplňuje jeho očekávání. Nyní rozhoduje jeho víra, přesvědčení, vůle, o jeho příštím životě. Je tak dobrý, aby přežil?

Život na této planetě byl před námi a bude i po nás. Životní podmínky se ale neustále pro všechny, tedy i pro zvířata, mění. Mění ho lidé. Lidé, kteří jsou lační po nových objevech. Ty jsou ale později využívány nejen pro blaho lidí. Stačí se jen podívat na objevitelku radia, kterou byla Marie Curie Sklodowská. Toužila by tato žena tolik po tomto objevu, pracovala by tolik, kdyby věděla, jak bude tento její vynález zneužit? Nebyly by atomové bomby, ale ani jaderné elektrárny, které zatím stále plní svůj účel jako výrobci elektrické energie.

Všichni válečníci, a zejména je to patrné u Hitlera, podporovali vědu. Potřebovali vědu a nové vynálezy, aby ochromili svého nepřítele. Za první světové války si vojáci museli nasazovat v zákopech masky, neboť jejich nepřítel používal k zákeřným útokům jedovatý plyn. Za druhé světové války došlo k masivnímu rozvoji střelných a palebných zbraní. Hitlerovi technici a vědci pracovali na vývoji bezpilotních střel. Pro svoji práci měli tehdy vědci ty nejlepší podmínky, neboť na nich závisel výsledek války. Neměli proto problém ani s nedostatkem materiálu. Tušili jste, že Švédsko bylo za druhé světové války nezávislou zemí? Svou nezávislost si vykoupilo ocelí.

Za druhé světové války znal každý svého nepřítele. Znal každý svého nepřítele? Víme, že náš stát obsadili Němci, aby se jim stal cestou k růstu moci. Věděli tehdy lidé, i Němci, čeho jsou tito Hitlerovi vojáci schopni? Věděl každý člověk při setkání s někým jiným, koho má před sebou? I tehdy muselo všude panovat ovzduší nedůvěry a lidé si chránili svá srdce.

Stejně, jak je dnešní doba zrychlená, pro mnohé neuchopitelná, je také náš nepřítel zrychlený a neuchopitelný a my, s vírou, že ho zastavíme, si nasazujeme masku. Jedno ale víme. Tyto masky nám brání v otevřené komunikaci, dusí nás a stejně, jak se druzí stávají nečitelní pro nás, jsme my nečitelní pro druhé. Je to záměr? Je naším nepřítelem skutečně covid – 19? Kde se vzal?

Jedno je jasné. Napadl celý svět. Napadl celý svět? Jak je na tom Afrika, Jižní Amerika? Jak je na tom Čína? Proč média o těchto oblastech mlčí? Proč jsme zahlcováni převážně daty o nakažených v naší zemi a státech Západní Evropy? Jsme v tom sami? Jsme sami?

 

Foto – Ivana Šmucrová – zdroj: obal mého diáře pro r. 2020